Tipy na tuning/modding PC skříně

Sdílejte s ostatními

V tomto článku pro vás máme tipy na tuning/modding PC skříně. Udělejte si z vašeho PC výstavní kousek, který bude dobře chlazený a také skvěle vypadat. Neschovávejte svůj počítač na podlaze a vystavte si jej hrdě na pracovní stůl.

Průhledná bočnice je základ

Nabídka skříní s průhlednou bočnicí je dost široká, většina eshopů má pro tyto skříně i samostatnou kategorii. Výběr záleží samozřejmě na osobních preferencích a rozpočtu, většinou však doporučuji 2 komorový design – tzn, oddělená komora pro montáž zdroje a vedení kabeláže (case na obrázku toto zrovna nesplňuje :)). Myslet byste měli také na umístění ovládacích tlačítek (ON/OFF, restart, USB…) vzhledem k zamýšlenému umístění skříně. Pro lepší odvětrávání doporučuji ponechat horní část skříně “dýchat”, nebo ještě lépe dokoupit 2 dodatečné ventilátory. Zvažte také, jestli chcete mít ve skříni zabudované led pásky, případně svítící ventilátory.

Dle mého názoru vypadá skvěle například řada “View” firmy Thermaltake (na obrázku), není to však bez kompromisů. Neobvyklá konstrukce znamená nemožnost odvětrávat víkem a unikátním designem trošku trpí i celková stabilita skříně. Mimo tyto “drobnosti” se jedná o pozoruhodný a netradiční kus hardware, který určitě upoutá pozornost. K dostání je např. zde:

 

Co se  Konzervativnější variantu nabízí například firma Modecom, která nabízí vynikající poměr cena/výkon:

 

Organizace kabelů

Když už máme průhlednou bočnici, pozornost si určitě zaslouží organizace kabelů, aby vnitřek skříně nevypadal jako “černé špagety” 🙂 Snažte se proto veškeré kabely vést mimo viditelný prostor skříně. Při sestavování nového počítače doporučuji:

  1.  Připojit napájení základní desky
  2.  Připojit ovládání základní desky (power switch, restart, HDD LED, USB…)
  3.  Napájení a datové kabely komponent (HDD, SDD, GPU…)
  4.  vše ostatní

Napájecí kabely ventilátorů můžete schovat za základní desku, využít můžete třeba i pevnější komponenty základní desky (např. úchyty DDR pamětí). Kde to je možné, kabely je dobré uchytit např. stahovací páskou, nebo jakýmkoliv jiným způsobem, snažte se zorganizovat kabely i v prostoru, který není přímo viditelný, bude se vám to později hodit. To platí samozřejmě i o prostoru mimo samotnou skříň počítače, snažte se kabely schovat nejenom ze stolu, ale také z prostoru, kde např. vysáváte, usnadníte si úklid. Můžete využít samozřejmě celou řadu různých úchytů, držáků a organizérů, nicméně vynalézavost a pečlivost často předčí drahé doplňky.
Kabely ventilátorů schované za základní deskou


“Herní” základní deska

Pokud sestavujete nový počítač, který chcete mít na viditelném místě s průhlednou bočnicí, zvažte mimo parametrů základní desky také její design. Základní desku většinou hned tak neměníme, dlouho bude určovat vzhled počítače a měla by barevně ladit se zbytkem komponent. Moderní základní desky většinou mají i přímou podporu externího RGB osvětlení, některé mají dokonce podsvícení vlastní. Příklad základní desky s podporou procesorů Intel 1151 (Coffe lake):

 

Pokud sestavujete počítač nad procesorem Ryzen, doporučuji například tuto kartu:

 


LED pásky, LED ventilátory, LED komponenty, zkrátka LEDky všude 🙂

Nejrůznější typy LED světel a barevných LED pásků už se dnes prodávají snad úplně všude, proto je spíš na místě doporučení to s nimi nepřehnat, ať nemáte ve skříni “diskotéku”. Myslete na to, že v určitých situacích budete chtít LEDky ztlumit, nebo spíše úplně vypnout. Doporučuji použít LED pásky s dálkovým ovládáním, kde můžete regulovat nejenom barvy, ale také pásky ztlumit, či vypnout. Přijímač dálkového ovládání můžete umístit uvnitř skříně, nebo např. přichytit na zadní straně, kde jsou úchyty pro rozšiřující karty (viz obrázek). LED pásek se u většiny skříní vejde do horní “strop” skříně, mezi ventilátory a bočnici.

Kompletní sada LED pásku pro připojení do USB včetně ovladače je k dostání např. zde


Grafická karta – vertikálně

Poměrně nový trend při sestavování designového počítače je umístění grafické karty vertikálně. V některých případech může tato montáž trošku vylepšit chlazení (v případě, že má počítačová skříň v místě ventilátorů průduchy v bočnici), většinou je to však čistě záležitost designu. Vertikální montáž upoutá pozornost na grafickou kartu, která se tak stane centrálním bodem celé sestavy. Mnoho moderních grafických karet jsou designovou lahůdkou, bylo by “škoda” ji schovat na tradiční místo PCI-E slotu.

Grafickou kartu můžete nainstalovat vertikálně prakticky v kterékoliv větší skříni, pokud tento druh montáže skříň přímo nepodporuje, můžete si dokoupit adaptér (např zde). Není to zrovna levná záležitost (vzhledem k tomu, že jde jen o kousek kovu a PCI-E kabel), dle mého názoru pak sestava vypadá na pohled mnohem lépe. 


Vodní chlazení procesoru

Chlazení vodou je nejen typicky výkonnější, než chlazení vzduchem, navíc také skvěle vypadá. Kompletní sada vodního chlazení CPU dnes začíná okolo 1.200,- Kč, což není za chladič úplně málo, v odkryté skříni však vypadá mnohem lépe, než klasický chladič s ventilátorem. Základní sada vodního chlazení se dá pořídit pod 1200,- a můžu ji určitě doporučit (zátěžové testy např. zde):

 

 


Chlazení – myslete na proud vzduchu

Téměř bez výjimek platí pravidlo, že přední strana počítače slouží k nasávání chladného vzduchu, který se ve skříni ohřeje a opouští počítač zadní a horní stranou (viz ilustrace). Některé bočnice umožňují dodatečné nasávání vzduchu zboku, tyto skříně většinou také umožňují vertikální montáž grafické karty. Doporučuji například tyto větráčky, které jsou poměrně tiché a skvěle vypadají. 


Sdílejte s ostatními

Napsat komentář