Tipy na chytrou domácnost bez velkých investic

Sdílejte s ostatními

V tomto článku přinášíme tipy na chytrou domácnost bez velkých investic. Chytrou domácnost si můžete zařídit s minimálními náklady s využitím přístrojů a spotřebičů, které již nejspíše doma máte.

Security kamera – oživte starý telefon

Bezpečnostní kameru si můžete zařídit prakticky zadarmo, pokud tedy doma najdete alespoň jeden nevyužitý telefon, nebo tablet. Jednou z nejrozšířenějších aplikací pro tento účel je Alfred security camera. V základní verzi (s reklamou) je aplikace zcela zdarma. Alfred podporuje všechny základní funkce jako připojení více zařízení najednou, režim detekce pohybu, na dálku můžete nahrávat, spustit alarm, LED osvětlení, přepínat mezi přední a zadní kamerou apod. Všechna vaše zařízení lze jednoduše spárovat pomocí účtu Google. Sledovat a spravovat vaše připojená zařízení můžete jednak přes telefon, jednak přes webové stránky Alfred WebView. Aplikace je k dispozici jak pro Android, tak iOS. Pokud byste chtěli plnou verzi bez reklam a vyšším rozlišením, plná verze aplikace stojí přibližně 800,- Kč / rok.

Alfred Web View – ke stažení zde:

Pokud vám nevadí něco málo přeci jen zainvestovat, doporučujeme například security kameru Xiaomi Mi home security, která vyjde cca na 1.300,- Kč. Tato otočná 360° kamera s HD rozlišením nabízí mimo jiné obousměrnou hlasovou komunikaci, nebo noční infračervené snímání, kamera je navíc kompatibilní s Google Home asistenty.


Chytrý Google home / Amazon Echo Dot

Srdcem chytré domácnosti je samozřejmě chytrý asistent. Google assistant lze sice aktivovat v libovolném novějším Android telefonu, teoreticky tak můžete využít stejný přístroj, na kterém vám běží Alfred Camera. Určitě ale doporučujeme pořídit alespoň základní model Google Home mini, nebo Amazon Echo dot. Tato zařízení jsou optimalizovaná na rozpoznávání řeči na větší vzdálenost, reagují rychleji a mají lepší reproduktor, než telefony, či tablety.


Jakýkoliv spotřebič na IR dálkové ovládání

Chtěli byste hlasem ovládat vaše starší spotřebiče, které nemají přímou podporu chytré domácnosti? Například hlasovým povelem spustit robotický vysavač, nebo klimatizaci, případně zapnout TV? Způsobů je několik. Tím nejlevnějším je opět použít starý telefon, jedinou podmínkou je existence infraportu. Většina starších telefonů by jej mít měla. Nastavení je trošku komplikovanější, s trochou snahy to určitě zvládnete.

V první řadě budete potřebovat aplikaci Anymote Smart remote. V aplikaci si následně z obsáhlého katalogu vyberete spotřebič, který se chystáte ovládat.

Anymote Smart Remote – ke stažení zde:

Dále je potřeba založit účet u služby IFTTT (založit zdarma zde), která zprostředkuje komunikaci mezi chytrým asistentem a aplikací v telefonu, která ovládá koncové zařízení. Pro každý nový hlasový příkaz si vytvoříte jeden aplet, kde nejprve nastavíte “if this” (povel) a následně “than that” – požadovanou akci na koncovém spotřebiči.


Chytré žárovky

Nejznámější žárovky Philips Hue fungují sice skvěle, jejich cena je však poměrně vysoká (Základní balíček se 2 žárovkami a HUBem vyjde cca na 1.800,-). Pokud hledáte levnější variantu, doporučujeme Ikea Tradfri lights, jedna žárovka pak vyjde cca na 300,- Kč. Pokud již vlastníte Philips Hue hub, můžete si namísto originálních Philips žárovek k HUBu napárovat také chytré žárovky IKEA. Ikea Tradfri lights nabízí podobně jako Philips Hue bohaté příslušenství, jako je senzor pohybu, stmívače a dálkové ovladače, vždy za nižší cenu, než nabízí Philips.

Chytré žárovky Ikea – nakupujte zde


Chytré zásuvky

Dalším způsobem, jak integrovat téměř libovolný spotřebič do chytré domácnosti, je chytrá zásuvka. Její pomocí můžete například hlasovým povelem zapnout ventilátor, lampu, nebo třeba rychlovarnou konvici. V této kategorii doporučujeme zásuvky čínského výrobce Sonoff, které nabízí české eShopy za cenu okolo 450,- Kč. Pokud Vám nevadí dlouhá doba doručení, na portále eBay se dají stejné zásuvky objednat za polovinu.

 

 

Sdílejte s ostatními

Napsat komentář