Jak zapojit 2 routery v jedné domácí síti

Sdílejte s ostatními

Tento článek popisuje způsob, jak zapojit 2 routery v jedné domácí síti. Můžete jej využít, pokud:

 • Chcete využít starý router k rozšíření dosahu Wifi
 • Potřebujete pokrýt velký prostor signálem Wi-fi, kde jeden router nestačí
 • Potřebujete propojit více zařízení, než kolik máte portů ve svém routeru
 • Lze oba routery propojit kabelem

Většina návodů popisuje postup na konkrétních 2 routerech, téměř jistě však budete zapojovat routery jiné. Návod zde tedy bude maximálně univerzální, ať už máte 2 routery jakékoliv.

Základní schéma zde popsaného zapojení:

Jak zapojit 2 routery v jedné domácí síti

Postup zapojení – jak zapojit 2 routery v jedné domácí síti

Primární router (ten, který bude připojený na zdroj internetu)

 1. V první řadě je potřeba zjistit IP adresu primárního routeru (způsobů je několik). Konkrétně nás zajímá IPv4 default Gateway – většinou vypadá např. takto: 192.168.0.1Zjištění IP adresy
 2. Nyní se potřebujete dostat do správy primárního routeru. Propojte PC/notebook a router síťovým kabelem (pokud nemáte připojen nastálo). Pro správu routeru zadejte do prohlížeče adresu routeru – záleží na modelu, většinou něco jako 192.168.0.1, nebo 192.168.1.1, případně určitě pomůže google – stačí zadat model routeru a frázi “default address”. Přístupové jméno/heslo je většinou přímo na routeru, případně pro tovární heslo opět zkuste google.
 3. Dále je potřeba ověřit, že primární router má zapnutou funkci DHCP. Následně vyhradit určitou sadu IP address (v našem případě cokoliv pod “100”) druhému routeru. Rozsah adres primárního routeru nastavíme např. 100 – 200 (viz obrázek). Primární router s tímto nastavením tedy může do budoucna pracovat se stovkou různých zařízení  (PC, notebooky, mobily, tablety…).
 4. Poslední krok je přiřazení WiFi kanálu, aby se vzájemně “nebili” s druhým routerem. Nastavte kanál primárního routeru např. “1”. Pokud máte dvoukanálový, nastavte jej pro obě pásma (pro 2,4Ghz “1” a pro 5Ghz např. “36”).
 5. Nezapomeňte uložit všechna nastavení

Sekundární router

 1. Opět se potřebujete dostat do správy routeru, tentokrát sekundárního. Pokud nevíte adresu pro správu, poradí google.
 2. V první řadě je nutné vynout DHCP, tuto konfiguraci bude spravovat primární router. Toto nastavení většinou najdete pod “LAN”, nebo “Network” záložkami.
 3. Následně je potřeba manuálně nastavit IP adresu sekundárního routeru. Ta bude stejná jako u primárního, ale na konci přičtěte jedničku. Pokud je IP primárního 192.168.0.1, adresa sekundárního bude 192.168.0.2. Pokud je primární 192.168.1.1., sekundární bude 192.168.1.2.
 4. Na sekundárním routeru nastavte wifi kanál “11” – pozn. pokud máte dvoukanálový, nastavte jej pro obě pásma (pro 2,4Ghz “11” a pro 5Ghz např. “48”).

Zapojení

 1. Všechna nastavení máme hotové, teď přejdeme k samotnému zapojení sítě. Na sekundárním routeru nezapojujte port “Internet” – ten zůstane prázdný. Jinak můžete zapojovat klienty do všech LAN portů primárního i sekundárního routeru.Jak zapojit 2 routery v jedné domácí síti
 2. Správa sekundárního routeru bude možná z libovolného počítače připojeného kabelem do sítě, ale na nové adrese IP – tak, jak jste ji nastavili u sekundárního routeru – bod 3.

 

Na závěr jeden tip – určitě nenastavujte na obou routerech stejný název Wifi sítě, mohlo by se stát, že se zařízení připojí k routeru se slabším signálem.

 

 

 

Sdílejte s ostatními

Napsat komentář