Chytrá domácnost – hlasové ovládání

Sdílejte s ostatními

V posledních letech se rapidně zvyšuje počet nejrůznějších doplňků, kterými si můžete dovybavit chytrou domácnost. V tomto článku vám přinášíme přehled všech kategorií, u každé z nich pak ukážeme několik variant konkrétních výrobků.

1. Chytrý asistent

Srdcem chytré domácnosti je chytrý asistent, který je stále ve střehu a připraven zpracovat vaše momentální požadavky, ať už se jedná o nastavení budíku, nebo třeba dotaz na počasí. Mezi nejrozšířenější patří asistent Google home, Amazon echo a Apple Homepod.

Výběr asistenta záleží hlavně na tom, jakou značku preferujete, roli hraje také cena. Každý výrobce nabízí několik variant, které se liší hlavně velikostí a kvalitou reproduktorů, případně rozšířením o display apod.

Google home mini

Apple homepod

Amazon echo


2. Smart žárovky

Jedním z nejpraktičtějších doplňků, používaných denně, jsou chytré žárovky, schopné komunikovat s chytrým asistentem. Zdaleka nejrozšířenější jsou funkcemi nabité produkty Philips Hue, nicméně existují i levnější alternativy, např. žárovky TP-link, Ikea a další.

startovací balíček Philips hue koupíte nejlevněji zde


3. Termostaty a klimatizace

Chytrý termostat je jedním z těch zařízení, které si časem “vydělá samo na sebe”. Hlavní myšlenkou je netopit, pokud to není třeba. Když se vracíte třeba ze zimní dovolené, můžete si na dálku zatopit přes chytrý telefon a vrátit se do příjemně vytopeného bytu. Můžete si také nastavit nižší teplotu v noci, kdy spíte apod. Chytrých termostatů je celá řada, mezi ty nejlepší patří Google nest, Ecobee, Netatmo a další.


4. Security kamery

Přes bezpečnostní systém můžete kontrolovat svůj byt na dálku, nastavit si notifikaci při detekci pohybu apod. Mezi nejlepší kamery patří Arlo Pro, Nest cam indoor a dapší.


5. Smart TV a home theatre

Zapomeňte na ovladač, zkrátka si řekněte, na co se chcete dívat. Přestože již nejspíše máte tzv. “chytrou televizi”, pro plnou integraci s Google home je potřeba dokoupit zařízení, které umí komunikovat s chytrým asistentem, Google Chromecast, v případě Applu jde o Apple TV.


6. Chytré zásuvky

Chytré zásuvky vám umožní ovládat jakýkoliv spotřebič hlasem, časovat vypnutí/zapnutí apod. Mezi nejznámější výrobce patří TP-link, Belkin, Wemo a další.


7. IR blaster

IR blaster je založen na jednoduché myšlence. Pomocí tohoto zařízení můžete ovládat jakékoliv zařízení na dálkové ovládání přes Smart asistenta. Smart asistent vyšle příkaz IR blasteru, který vyšle IR signál do celého bytu v 360° rozptylu. Zařízení je tedy nutné umístit na místo přímo viditelné ze všech zařízení, které chcete ovládat.


8. Chytrý kávovar

Pokud se vám líbí myšlenka, že vám kávovar připraví kávu na požádání, nyní máte možnost pořídit chytrý kávovar. Poměrně velký výběr chytrých kávovarů mají např. v Electroworldu.


9. Chytré žaluzie

Chytré žaluzie regulují množství světla, které propustí do bytu. Jednou z možností integrace na chytrou domácnost je instalovat tento doplněk na vaše standardní žaluzie.


10. Bílá technika

Posledním z chytrých doplňků, které uvedeme, je bílá technika (pračky, lednice, sušičky…). Napojení těchto doplňků na chytrou domácnost je v počátcích, praktických využití není mnoho, nebo jsou zatím velmi drahé. V případě, že máte např. chytrou pračku, která se pokazí, můžete spustit diagnostiku přes mobilní telefon apod.

Sdílejte s ostatními

2 komentáře u „Chytrá domácnost – hlasové ovládání“

  1. Kavovary lze ovladat mobilem prez aplikaci, nikoliv Google Assistentem……

  2. Pingback: Nejlepší Google home tipy a triky - TechTips.cz

Komentáře jsou uzavřeny.