Technologie budoucích telefonů, které existují už dnes

Sdílejte s ostatními

Pojem “Smartphone” se používá už téměř 20 let a po celou tuto dobu se chytré telefony vyvíjí neuvěřitelným tempem kupředu. V tomto článku jsme pro vás vybrali několik trendů, kterým předpovídáme velkou budoucnost.

Ještě více kamer

Trendem dnešních smartphonů jsou dvě zadní kamery, namísto jedné. Huawei P20 Pro již dnes nabízí dokonce 3 kamery. Někteří výrobci (např. firma Light – viz. obrázek) pracují na modelech s 9 kamerami. Základní myšlenkou více kamer je fakt, že každá kamera může zaznamenat pouze část výsledného obrazu v plné kvalitě, pořízené snímky se pak softwarově spojí do výsledné fotografie. Kvalita pořízených snímků je srovnatelná s kvalitou tradičních DSLR fotoaparátů, pořídit je budete moci kompaktním telefonem, bez nutnosti velkého objektivu.

 

Zdroj obrázku: CNet

Navigace uvnitř budov (VPS)

Dnes používáme GPS navigaci v automobilové dopravě, podobnou technologii budeme brzo moci využít i uvnitř. Technologii představila společnost Google na konferenci Google I/O 2017. Hlavní myšlenkou je zlepšit navigaci po obchodních centrech, kancelářských budovách, nebo skladištích. Technologie může v budoucnosti pomáhat také lidem s vadou zraku při navigaci v různých prostředích.


Nový způsob nabíjení baterie

Zdroj energie je dlouhodobou frustrující limitací mnoha uživatelů mobilních telefonů. Jednou z možností, jak krátkou životnost současných baterií řešit je bezdrátové dobíjení. Podobná technologie, jako dnes nabíjíme telefony na bezdrátové nabíječce je totiž schopná nabít telefon i na “dálku” (v rámci jednoho pokoje). Takováto technologie již dnes existuje, recenzi takového zařízení najdete na youtube viz níže:


Herní telefony

Zdroj: Geek.com

S příchodem telefonu Razor se postupně začíná objevovat pojet “herní telefon”, tedy telefon optimalizovaný na hraní mobilních her. Jejich popularita stále roste, především v Asii. Telefon Razer brzo jako další následovaly telefony Xiaomi Blackshark, nebo ZTE Red Magic. Společnost ASUS chystá ROG (Republic of gamers) telefon se spoustou herního příslušenství. Se zvyšujícím se výkonem mobilních telefonů i jejich grafických čipů jsou dnešní telefony schopné rozběhnout i hry dříve exkluzivní pro počítače a konzole, jako jsou například herní pecky PUBG, nebo Fortnite.


Ohebné displeje

Ohebné displeje existují už řadu let, požité jsou například v telefonech Samsung s přívlastek “Edge”. V těchto telefonech jsou však ohnuté napevno. Displeje Samsungu však dokážé mnohem více, prokazatelně fungují i po 100,000 ohybech. Samsung chystá aplikaci “ohebného” displeje v projektu “Valley” a vypadá to, že se po mnoha letech rýsuje konec čekání. Podle posledních informací by měl Samsung uvést na trh telefon s ohebným displejem ještě v roce 2018. Další velcí hráči, jako Microsoft a LG dále patentují své technologie ohebných displejů, nejspíše se tedy v budoucnu máme na co těšit.


AR (augmented reality, rozšířená realita)

Technologie již dnes existuje, nicméně zatím nenaplnila svůj velký potenciál. V budoucnosti nám usnadní nákupy, své uplatnění může najít také ve zdravotnictví. Technologie se stále vyvíjí a dalším krokem je nejenom úprava snímaného obrazu, v budoucnosti se možná dočkáme také projekci virtuálních objektů do reálného světa. Digitální projektory a holografické displeje jsou již dnes ve výzkumu, mainstreamové použití je ovšem stále daleko.

Zdroj: Augmented Minds

 

Sdílejte s ostatními

Napsat komentář